Blog

Ako sa počas leta efektívne chrániť pred slnkom II – Existuje zdravé opaľovanie ?

Žena, ktorá sa opaľuje na nafukovacom matraci v bazéne

Bezpečné opaľovanie sa zahŕňa okrem poznania faktorov, ktoré si pri kúpe ochranného prípravku všímať, aj dôkladnú prípravu na opaľovanie, správnu aplikáciu prípravku, regeneráciu. Ako sa pred slnkom efektívne chrániť a zároveň dosiahnuť želané bronzové opálenie, čo robiť pri spálení, či ako je to so soláriami, sa dočítate v tomto článku.

 

Príprava na opaľovanie sa

Pokiaľ vás v blízkej dobe čaká dovolenka, kde strávite na slnku viac času, je vhodné sa na ňu pripraviť. Najlepšie tak urobíte, ak si 3 týždne pred dovolenkou nasadíte betakarotén. Betakarotén je oranžový pigment, ktorý je možné označiť ako prekurzor vitamínu A, teda niečo, z čoho sa v našom tele vitamín A tvorí. Je nevyhnutný pre správne fungovanie zraku, či obnovu slizníc. Okrem toho pôsobí antioxidačne, vďaka čomu znižuje negatívne pôsobenie UVB žiarenia – redukuje riziko predčasného starnutia pokožky. Jeho pridaný efekt spočíva aj v tom, že sa vďaka nemu opálite skôr a opálenie vám vydrží dlhšie. Prirodzené zdroje betakaroténu sú najmä v zelenine (mrkva, špenát, paradajky a papriky a pod.), čiastočne aj v ovocí (napr. jahody). V lete je však pre želaný účinok ideálne ho doplniť prostredníctvom výživových doplnkov.

Okrem betakaroténu si môžete pomôcť aj doplnením ďalších, antioxidačne pôsobiacich vitamínov – vitamínu C a vitamínu E. Okrem výživových doplnkov vitamín C nájdete napr. v paprike, listovej zelenine, kapuste, citrusoch, jahodách, šípkach, či rakytníku. Na vitamín E je zas bohatá kustovnica čínska (goji), celozrnné výrobky, orechy a živočíšna produkty (vajcia, mlieko). Nebojte sa suplementácie (doplnenia) vitamínu D aj počas leta – aj napriek tomu, že trávite viac času na slnku, väčšinou ste oblečení alebo natretí opaľovacím prípravkom, čo znižuje tvorbu vitamínu D. To, že na tvorbu vitamínu D postačia holé ruky a nohy a 15 minút na slnku, je mýtus.

Dôležitá je aj vonkajšia starostlivosť pred opaľovacou sezónou. Pred začiatkom si doprajte celotelový peeling – zbavíte sa tak poškodených vrstiev pokožky, opálenie bude krajšie a vydrží dlhšie. Peelingy viete zakúpiť v lekárni alebo si ich viete urobiť aj sami doma – napr. zmiešaním kakaového masla, pomletej kávy, medu a sušeného nechtíka. Okrem toho sa hojne využíva aj olivový olej, orechy, rôzne semienka, či trstinový cukor.

Zásady správneho opaľovania sa

Prostredie

 • Opaľovanie dávkujte – začnite kratšími pobytmi na slnku a postupne ich predlžujte, aby sa pokožka adaptovala postupne.
 • Pokiaľ je to možné, počas priameho slnečného žiarenia sa zdržiavajte vo vnútri alebo pod slnečníkom, či sa mu vyhnite inak. Interval, v ktorom je slnečné žiarenie najsilnejšie, je medzi 11. a 15. hodinou. U bledších fototypov predĺžiť tento interval na 10. – 16. hodinu.
 • Pobyt na priamom slnku by nemal prekročiť 10 – 20 minút.
 • Nepodceňujte prostredie – spáliť sa dokážete aj pod oblečením, v tieni/pod mrakom, či počas šoférovania alebo v svetlej kancelárií cez okno.
 • Opaľujete sa aj vo vode – slnečné lúče dokážu preniknúť až 50 cm pod hladinu. Pôsobia tu síce zhruba s polovičnou intenzitou, ale ich účinok nie je nezanedbateľný.

Prípravky na ochranu proti slnku

 • Pri mori alebo v horách používajte prípravky s vysokým ochranným faktorom (ideálne 50+; počas pobytu mimo tieto oblasti aspoň 30+). Nebojte sa, to, že sa s vysokým faktorom neopálite, je mýtus – opálite sa pomalšie, bezpečnejšie a s dlhšie trvajúcim efektom.
 • Faktor prípravku vyberajte podľa fototypu – ak som napr. fototyp II a viem, že sa na slnku spálim po 10 minútach, použitím faktora 50 dosiahnem 50-násobne dlhší čas ochrany pred spálením (500 minút). Netreba však zabúdať, že ochrana sa stráca potením aj kúpaním, preto je potrebné natieranie opakovať. Minúty ochrany sa tým, prirodzene, nenásobia.
 • Veľkým problémom je najmä aplikovať dostatočné množstvo prípravku – pokiaľ ide o krém, na telo dospelého človeka je to približne 30 ml (resp. 2 mg/cm2 kože). Pokiaľ používate sprej, doprajte si 15 vstrekov na každú časť tela.
 • Používajte prípravky s ochrannými faktormi proti UVA aj UVB žiareniu. Pokiaľ je to možné, zvoľte vodeodolné prípravky – vydržia dlhšie aj pri kúpaní a potení.
 • Prípravkov aplikujte pravidelne, buď každé 2 hodiny alebo po každom kúpaní sa. Prvá aplikácia by mala byť 20 – 30 minút pred pobytom na slnku.
 • Vyhýbajte sa parfumovaným prípravkom a prípravkom s obsahom esenciálnych olejov – v kombinácii so slnečným žiarením môžu vyvolať alergickú reakciu.
 • Je jedno, či zvolíte telové mlieko, hustejší krém, sprej alebo olej – ich efekt je rovnaký, rozdielne je len ich zloženie. Podľa toho, o aký prípravok ide, môžu obsahovať pridané látky ako vitamín E, aloe vera alebo dexpantenol, prípadne tónovaciu zložku. Na pokožku a tvár sú vhodnejšie gély, na ochlpené časti tela zas gély.
 • Dbajte na to, aby ste nepoužívali prípravky staršie ako 12 mesiacov od otvorenia – po čase totiž strácajú svoje ochranné schopnosti.
 • Nezabúdajte aj na také nenápadné oblasti, ako sú chodidlá, priehlavky, dlane a chrbty rúk. ušné lalôčiky, očné viečka a pery. Ako správne nanášať ochranný prípravok je znázornené na obrázku.
 • Ochranné prípravky nakupujte v lekárni. Sú hypoalergénne, neupchávajú póry a vďaka nim si tak zabezpečíte adekvátnu ochranu a kvalitu. Ide o výrobky, ktoré majú za sebou relevantné dáta, výsledky štúdií a výskum.

Opaľovanie sa a líčenie

 • Pokiaľ sa líčite aj v lete, opaľovací prípravok si naneste aspoň 20 minút pre líčením, aby mal dostatočnú dobu na vsiaknutie do pokožky.
 • Ideálnou voľbou sú v tomto prípade tónovacie opaľovacie krémy, ktoré plne nahrádzajú podkladovú bázu a zároveň obsahujú aj UV ochranný faktor.
 • Nevynechajte ani pery a používajte balzam na pery s UV faktorom.

Vlasy

 • Vlasy sú na slnečné žiarenie rovnako citlivé ako naša pokožka. Vplyvom silného slnečného žiarenia sa zosvetľujú, schnú a poškodzujú. Na ochranu je dobré používať okrem pokrývky hlavy (ktorá  chráni aj pred úpalom a úžehom) aj zvlhčujúce spreje na vlasy, najmä ak majú vaše vlasy sklon k lámaniu a vypadávaniu.
 • Ďalšie pomôcky na ochranu pred slnečným žiarením
 • Používajte pokrývky hlavy, ideálne širší klobúk.
 • Používajte kvalitné slnečné okuliare s filtrami.
 • Chráňte sa slnečníkom.
 • Používajte vzdušné a ľahké oblečenie, ktoré vás dostatočne chráni.
 • Pred slnením si skontrolujte UV index na konkrétny deň – pomôže vám predpovedať, aký faktor je vhodný zvoliť.
 • Dodržiavajte pitný režim – vyhnete sa tak úpalu a úžehu.

Pokiaľ sa vám opaľovanie páči, ale ste svetlejšieho fototypu alebo máte zlú znášanlivosť slnka, dobrou voľbou môžu byť samoopaľovacie krémy a spreje. Tieto prípravky obsahujú prevažne dihydroxyacetón – ide o cukor, ktorý v reakcii s pokožkou mení svoju farbu z bezfarebnej na hnedú a tak jej dodá nádych opálenia. Jeho používanie je bezpečné, keďže nedokáže preniknúť hlboko do kože a ovplyvňuje len vrchnú pokožku.

10 najčastejších chýb pri opaľovaní sa

 1. Podceňovanie prostredia, v ktorom sa vystavujete slnečnému žiareniu.
 2. Nepoužívanie ochranných prípravkov, používanie nedostatočného množstva prípravku alebo používanie príliš nízkeho alebo žiadneho ochranného faktora.
 3. Neopakovanie nanášania ochranného prípravku počas dňa.
 4. Vynechávanie častí tela pri natieraní prípravku.
 5. Aplikácia opaľovacieho prípravku bezprostredne pred slnením.
 6. Vystavovaniu sa slnečnému žiareniu počas obeda a poludnia.
 7. Zanedbávanie regenerácie a ošetrenia pokožky po opaľovaní.
 8. Používanie rovnakého prípravku na telo aj tvár.
 9. Používanie rovnakého balenia prípravku niekoľko rokov po sebe.
 10. Zabúdanie na ďalšie ochranné prostriedky – okuliare, pokrývky hlavy a pod.

 

Starostlivosť po opaľovaní a prvá pomoc pri spálení

Bezprostredne po opaľovaní sa nikdy nedrhnite špongiou – pokožka je citlivá a úplne jej postačí rýchla, osviežujúca sprcha bez mydla, či sprchového gélu. Vyhnite sa tiež deodorantom a voňavkám, mohli by pokožku podráždiť. Po sprche sa nezabudnite natrieť prípravkom po opaľovaní – tieto prípravky často obsahujú hojivé zložky ako dexpantenol, vitamín E a aloe vera, ktoré pokožku ukľudnia a zahoja. Pre pridaný účinok je vhodné ich umiestniť do chladničky a aplikovať chladné (pokiaľ to výrobca umožňuje). Pokiaľ máte na nejakú zo zložiek prípravkov po opaľovaní alergiu, dobre poslúži aj kokosový olej, arganový olej, čerstvé listy aloe vera alebo zelený čaj. Doprajte si pitný režim – poriadna hydratácia je základ pre to, aby pokožka ostala jemná, pružná a hydratovaná. Okrem zdravia vám vďaka tomu opálenie vydrží dlhšie.

Spálenie od slnka vzniká poškodením pokožky jeho nadmerným pôsobením. Najčastejšie sú postihnuté ramená, chrbát, dekolt a tvár. Pokiaľ ide len o spálenie prvého stupňa, prejaví sa začervenaním, bolesťou, prípadne sa môže vyskytnúť aj únava, nevoľnosť alebo zvýšená teplota. Spáleniny druhého stupňa sú vážnejšie a trvajú oveľa dlhšie (viac ako týždeň), pričom sa prejavujú silnejšou bolesťou. výskytom pľuzgierov až mokvania kože, sýtočervenou kožou a výraznejšími centrálnymi príznakmi (únava, závraty, horúčky a pod.). V prípade výskytu pľuzgierov je na mieste okamžite kontaktovať lekára. Pokiaľ sa vyskytnú spáleniny tretieho stupňa, môže dochádzať až k olupovaniu vrchnej časti pokožky a zimnice. V tomto prípade vždy kontaktujte lekára – vzniká totiž riziko infekcie a ťažkej dehydratácie.

Pokiaľ ste to so slnkom prehnali a spálili ste sa, vyhnite sa ďalšiemu slneniu až do úplného zahojenia pokožky (zvyčajne stačia 3 dni). Ako úľavu si môžete obliecť mokré bavlnené tričko, ktoré vás príjemne schladí, prípadne sa prikryť studeným uterákom. Nikdy sa neumývajte príliš studenou vodou – mohli by ste spáleniny ešte zhoršiť. Vhodná je hydratácia pokožky, na ktorú výborne poslúži krém alebo gél-krém po opaľovaní. Mnoho z nich obsahuje aj zložky podporujúce hojenie, ako je uvedené vyššie. Nanášať ich môžete aj viackrát denne – dodržiavajte pokyny výrobcu. Priaznivo môže pôsobiť aj zábal alebo kúpeľ z ovsených vločiek, ktoré pôsobia protizápalovo a regeneračne, prípadne zábaly z rumančeka, zeleného čaju, či levandule. Opäť platí potreba dostatočného pitného režimu.

A čo soláriá?

Nenechajte sa zmiasť soláriami – opaľovanie v nich je rovnako nebezpečné, ako opaľovanie na slnku, preto sú soláriá v niektorých krajinách úplne zakázané (napr. Austrália). Moderné solária okrem UVA žiarenia emitujú už aj UVB žiarenie, a teda riziko vzniku rakoviny kože v nich je úplne rovnaké, ako na slnku – riziko starnutia pokožky je dokonca vyššie v soláriu, ako na slnku. Obsahuje aj 6-násobne viac UV lúčov, ako priame slnko počas obeda.