Blog

Ako prežiť jar, keď trpím sennou nádchou? – Čo je to senná nádcha a ako vzniká

Žena, ktorá ma sennú nádchu.

Obdobie prebúdzania prírody, otepľovania, dlhších dní a premenlivého počasia prináša okrem psychickej pohody a vyrovnanosti aj nepríjemnosti v podobe sennej nádchy. Keď sa všetci radujú z prichádzajúcej jari, alergici zamračene smrkajú nos a pre istotu vychádzajú z domu až vo večerných hodinách, kedy je riziko lietajúcich peľov nižšie a môžu sa zhlboka nadýchnuť. Čo je senná nádcha, ako vzniká a aké sú jej príznaky vám napovie práve tento článok.

 

Čo je to senná nádcha a ako vzniká?

Senná nádcha je alergická reakcia organizmu, ktorej spúšťačom je peľ z tráv, burín a stromov, z toho dôvodu sa vyskytuje najčastejšie na jar, začiatkom leta, prípadne v jeseni, v závislosti od konkrétneho alergénu. Peľ je najčastejšie prenášaný vetrom, čo zabezpečuje jeho presun na veľké vzdialenosti. Niektoré rastliny oplývajú výskytom voskovitého peľu, ktorý je prenášaný hmyzom, ten však zvyčajne alergické reakcie nevyvoláva. Keďže ide o alergickú reakciu, je pri nej prítomný aj dlhotrvajúci zápal nosovej sliznice. V literatúre sa stretávame aj so slovným spojením sezónna alergická nádcha, keďže jej výskyt je viazaný na obdobie kvitnutia určitého druhu rastlín, aj napriek tomu, že zápal pretrváva dlhodobo. Pokiaľ sa ale príznaky vyskytujú po celý rok, môže ísť o špecifický druh alergie – na roztoče (z prachu), chlpy a srsť domácich zvierat alebo plesne.

Senná nádcha vzniká na podklade prehnanej reakcie imunitného systému na alergén pochádzajúci zo vzduchu. Ide o mikročastice, ktoré náš imunitný systém vníma ako hrozbu a jeho cieľom je ich odstrániť. Na tomto odstraňovaní sa (okrem iných imunitných buniek) podieľajú najmä imunoglobulíny triedy E, čo sú protilátky, ktoré dávajú pokyn na uvoľnenie špecifických látok v tele. Jednou z takýchto látok je aj histamín, ktorý po uvoľnení spôsobuje rozvoj alergického zápalu a príznakov sennej nádchy.

 

Príznaky sennej nádchy

Typickými príznakmi sennej nádchy sú:

 • opuchnutý a upchatý nos,
 • svrbenie v nose,
 • riedky výtok z nosa, resp. tečenie z nosa,
 • zápal a bolestivosť dutín,
 • kýchanie viackrát po sebe, kašeľ,
 • zatekanie hlienov do hrdla,
 • ťažkosti s dýchaním, pocit nedostatočného nadýchnutia sa,
 • začervenané, opuchnuté, páliace a svrbiace oči.

Mnoho zo spomínaných príznakov je veľmi podobných s prechladnutím, ako ich teda rozlíšiť? Okrem toho, že alergická nádcha nie je na rozdiel od prechladnutia založená na infekcii, dobrý ukazovateľ je aj čas – ako dlho príznaky trvajú a ako skoro sa objavia. U prechladnutia sa príznaky zvyčajne rozvíjajú niekoľko dní a pretrvávajú maximálne týždeň. U sennej nádchy sa príznaky môžu objaviť náhle, trvajú dlho a vracajú sa v pravidelných intervaloch.

 

Ako prebieha alergologické vyšetrenie?

Aj napriek tomu, že je v posledných rokoch sezónna nádcha na extrémnom vzostupe, veľa ľudí ju nemá potvrdenú lekárom. Tým, že takéhoto odborníka ľudia nenavštívia, nepoznajú spúšťač príznakov sennej nádchy a nedokážu sa jej ktovieako efektívne brániť. Práve konzultácia s alergológom/imunoalergológom a následné vykonanie testov môže byť prvým krokom k efektívnemu zmierneniu príznakov alergie, či dokonca úplné vyliečenie. Priebeh alergologického vyšetrenia zvyčajne prebieha takto:

 • Anamnéza – počas tejto fázy sa vás lekár veľa pýta. Môžu ho zaujímať príznaky – aké sa vyskytujú, kedy, koľko trvajú a ako veľmi vás v bežnom živote obmedzujú. Keďže alergie sú vo veľkej miere dedičné, môže sa vás opýtať aj na to, či sa u vás v rodine nachádza alebo nachádzal člen, ktorému bola diagnostikovaná senná nádcha, astma alebo atopický ekzém. Lekár sa vás prípadne môže opýtať aj na doterajšiu liečbu a režimové opatrenia.
 • Kožný prick test – vďaka kožným testom je možné určiť prítomnosť spomínaného imunoglobulínu E vo vašom tele. Priebeh testu je veľmi jednoduchý – na pokožku sa vo vzdialenosti približne 2 cm kvapkajú rôzne alergény. Po označení kvapiek sa malou lancetou koža prepichne, aby sa alergén dostal pod pokožku. Po približne 20 – 30 minútach sa odčíta výsledok – ak miesto sčervenalo, znamená to, že telo uvoľnilo imunoglobulíny a je na konkrétny alergén citlivé. V takom prípade sa odmeria veľkosť vzniknutej zóny. Pokiaľ miesto nesčervená alebo sa vyskytne len drobná bodka, alergia sa nevyskytuje.
 • Krvné testy – robia sa zvyčajne vtedy, ak existuje faktor, ktorý môže ovplyvniť priebeh kožného testu (napr. užívanie liekov), pokiaľ trpíte kožným ochorením, ktoré môže brániť prevedeniu takéhoto testu alebo ak výsledky kožného testu neboli jednoznačné. Odoberá sa krv zo žily z lakťovej jamky, ktorá sa následne vyšetrí v laboratóriu na prítomnosť imunoglobulínu E. Krvné testy sa v súčasnosti dajú robiť aj metódou „z domu do laboratória“. Laboratórium, v ktorom si takéto vyšetrenie objednáte, vám pomôcky s návodom pošle domov. Zvyčajne ide o odber krvi z prsta. Po splnení všetkých pokynov takúto vzorku obratom pošlete do laboratória, z ktorého o pár týždňov dostanete výsledok (zvyčajne e-mailom).
 • Funkčné vyšetrenie pľúc (spirometria) – spirometria poukazuje na aktuálny stav a funkciu dýchacích ciest, vďaka čomu dokážeme diagnostikovať alebo sledovať priebeh pľúcneho ochorenia. Vyšetrenie sa vykonáva s cieľom vylúčenia ďalších ochorení, ako je astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc. Hodnoty závisia od mnohých faktorov – pohlavie, vek, hmonosť, výška, no u zdravého jedinca by hodnoty mali byť nad 85 % normálnej hodnoty. Pred vyštrením by ste nemali fajčiť (2 hodiny) a byť v pokoji/sedieť (15 minút). Vyšetrenie spočíva v maximálnom nádychu a následnom násilnom výdychu do prístroja – spirometra za určitý čas.

Existujú aj domáce testy, ktoré však neposkytujú relevantný výsledok. Pokiaľ však chcete test na alergény vykonať doma, zvoľte si test, ktorý je založený na testovaní prítomnosti imunoglobulínu E, ktorý je z domácich testov najviac porovnateľný s alergologickým vyšetrením. Vykonáva sa z kapilárnej krvi (z konca prsta) Odporúčané je však vyšetrenie u odborníka, keďže u domácich testov je riziko falošne pozitívnych a falošne negatívnych výsledkov.

 

Liečba sennej nádchy

Terapia závisí od konkrétneho symptómu a môže byť celková alebo lokálna. Liečivá používané na sennú nádchu sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl, kvapiek alebo sprejov a venovať sa im budeme v ďalšom článku. Liečbu je však vždy potrebné konzultovať s odborníkom – pokiaľ sú príznaky miernejšie, s lekárnikom. Pokiaľ ale príznaky pretrvávajú alebo sa dokonca zhoršujú, je potrebné navštíviť alergológa/imunoalergológa. Ten vám pomôže na základe príznakov a príslušných testov určiť príčinu sennej nádchy a odporučiť účinnú liečbu, či už vo forme liekov alebo alergénovej imunoterapie.

Súvisiace produkty

Allergodil nosový sprej 5 ml

Original price was: 6,89€.Current price is: 3,90€. s DPH

CLARITINE 10 tabliet

Original price was: 6,98€.Current price is: 4,85€. s DPH

ZYRTEC 7 tabliet

4,68 s DPH