Blog

Ako prežiť jar, keď trpím sennou nádchou? – Terapia sennej nádchy v lekárni

Žena s kvetom bez alergie

Senná nádcha momentálne postihujte veľké percento európskej populácie a jej výskyt každým rokom narastá. Zvyčajne nás však trápi len pár týždňov, čo vieme preklenúť používaním antihistaminík, nosných sprejov a očných kvapiek. Pokiaľ je ale senná nádcha silnejšia a trvá mesiace, poraďte sa so svojím alergológom o možnosti alergénovej imunoterapie, ktorá môže ľudí v mnohých prípadoch úplne zbaviť sennej nádchy. Neliečená senná nádcha môže prejsť až do astmy, ktorej liečba je často náročnejšia a obmedzujúcejšia. Nepodceňujte preto jej terapiu, prevenciu a pravidelné návštevy u lekára, aj keď sa jej príznaky na prvý pohľad nemusia zdať až také vážne.

Celková terapia – tablety a kapsuly

Na celkovú terapiu sennej nádchy využívame liečivá, ktoré zaraďujeme do skupiny antihistaminík – liečiv proti alergickej nádche, ktoré pôsobia proti účinkom histamínu (pozri článok  Ako prežiť jar, keď trpím sennou nádchou? Čo je to senná nádcha?). Voľne dostupné antihistaminiká, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis, obsahujú cetirizín (Zodac®, Zyrtec®), levocetirizín (Xyzal®), loratadín (Claritine®), desloratadínu (Dasseltino ®) a najnovšie aj bilastín (Nestibil®). Všetky spomínané antihistaminiká zaraďujeme do kategórií antihistaminík II. a III. generácie. Tieto liečivá sú na rozdiel od I. generácie antihistaminík dostupné aj bez lekárskeho predpisu, nemajú sedatívne účinky (alebo ich majú veľmi slabé) a ich účinok je predĺžený, čo umožňuje podávanie 1x denne. Tým, že sú viac selektívne, významnejšie sa podieľajú na tlmení príznakov sennej nádchy. Okrem toho majú aj protizápalový účinok, čo ich predurčuje na podávanie aj pri ochoreniach dýchacích ciest. Využívajú sa najmä na symptomatickú liečbu sezónnej a celoročnej sennej nádchý, pridruženého alergického zápalu spojiviek a liečbu chronickej žihľavky. Bilastín má ako jediný zo spomínaných antihistaminík preukázaný okrem antihistaminického aj imunomodulačný účinok a je výbornou voľbou najmä pri viacnásobných alergiách a silnejších alergiách. Revolučnými sú aj nové liekové formy antihistaminík, ako sú napr. orodispergovateľné tablety – tablety rozpustné v ústach, ktoré majú vďaka tomu, že neprechádzajú cez žalúdok, rýchlejší nástup účinku (Spirabel®; dostupné lieky sú však viazané na lekársky predpis). Antihistaminiká bez lekárskeho predpisu sú na Slovensku dostupné len v 7-10 tabletových baleniach.

CLARITINE 10 tabliet

Original price was: 6,98€.Current price is: 4,85€. s DPH

Nestibil 20 mg 10 tabliet

6,40 s DPH

XYZAL 7 tabliet

3,98 s DPH

ZYRTEC 7 tabliet

4,68 s DPH

Nosné spreje

Z nosných sprejov používaných v terapii sennej nádchy sú najčastejšie používané kortikosteroidy. Kortikosteroidy (flutikazón – Avamys®, mometazón – Nasonex®) sú liečivá s protizápalovým účinkom, ktoré vo forme nosných sprejov znižujú opuch nosovej sliznice a zmierňujú tečenie z nosa. Takmer všetky sú viazané na lekársky predpis. Jediný kortikosteroid bez lekárskeho predpisu bol beklometazón (Beclomet® Nasal Aqua 50 μg), no v súčasnosti na Slovensku nie je dostupný. Kortikosteroidy nikdy nepoužívame pri inej, ako sennej nádche – pri infekčnej nádche svojím protizápalovým účinkom potláčajú imunitné reakcie organizmu a zhoršujú a predlžujú trvanie ochorenia.

Ďalšou skupinou nosných sprejov sú antihistaminiká. Do tejto skupiny patrí liečivo azelastín, ktoré pôsobí na rovnaké receptory ako tablety. Azelastín je liečivo v nosnom spreji Allergodil®, ktorý je viazaný na lekársky predpis v množstve 10 ml, avšak jeho 5 ml balenie je dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Okrem toho sa do nosa môže použiť aj levokabastín (Livostin®), ktorý je tiež dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nosové dekongestíva sú liečivá zmierňujúce opuch nosovej sliznice, čím uľahčujú dýchanie a potláčajú príznaky sennej nádchy. Svojím mechanizmom účinku zužujú cievy v nosovej sliznici. Ich používanie by však malo byť obmedzené, pretože môžu spôsobiť závislosť, tzv. paradoxný opuch nosovej sliznice. Tá vzniká veľmi rýchlo a jej liečba je pre pacientov veľmi náročná a nepríjemná. Medzi známe dekongestíva zaraďujeme Olynth®, Muconasal®, Sanorin®, Nasivin®, Vibrocil® a veľa ďalších.

Roztoky morskej vody sú pri senných nádchach veľmi dobrou voľbou. Slúžia najmä na výplach nosa po pobyte vonku, čím sa z neho dostávajú všetky nečistoty a pele. Izotonické roztoky slúžia najmä na dennú hygienu, hypertonické okrem toho znižujú opuch nosovej sliznice, a preto by ich používanie nemalo presiahnuť 2 týždne. Navyše, morské vody používané pri sennej nádche často obsahujú aj prídavné minerály ako je napríklad meď alebo mangán, ktoré napomáhajú obnoveniu buniek nosovej sliznice po namáhaní častým smrkaním. Výplachy je možné realizovať pomocou roztokov vo forme sprejov alebo prostredníctvom nosových konvičiek. V lekárni sa stretávame s morskými vodami značiek Physiomer®, Sterimar®, Mar®, Quixx®, Vividrin® (aj s prídavkom ectoinu) a ďalšie.

Nápomocné môžu byť aj bariérové nosové liekové formy, ktoré sú dostupné ako registrované zdravotnícke pomôcky bez lekárskeho predpisu. Zaraďujeme sem napr. práškové nosové spreje, ktoré vytvárajú na sliznici nosa ochrannú bariéru a zabraňujú tak priľnutiu a dráždeniu peľmi z ovzdušia (Taffix®).

Allergodil nosový sprej 5 ml

Original price was: 6,89€.Current price is: 3,90€. s DPH

Livostin nosový sprej 10 ml

7,04 s DPH

STERIMAR Mn nosový mikrosprej s obsahom morskej vody a mangánu 50 ml

8,98 s DPH

Očné kvapky

Z očných kvapiek viazaných na lekársky predpis sa často používajú liečivá azelastín (Allergodil®), antazolín a tetryzolín (Spersallerg®) a olopatadín (Opatanol®). Dávkovanie u týchto prípravkov je obvykle dvakrát denne po jednej kvapke do spojivkového vaku. Ich doba použiteľnosti je však obmedzená na 4 týždne od prvého otvorenia. Spersallerg má obmedzenú dobu používania na 14 dní, pretože môže spôsobiť opätovné vzplanutie. Pokiaľ používate viac druhov očných kvapiek, medzi ich aplikáciou zachovávajte aspoň 15-20 min. odstup.

Očné kvapky dostupné bez lekárskeho predpisu obsahujú zo skupiny antihistaminík je len liečivo levokabastín (Livostin®) a tetryzolín (Sensilux®). Ostatné očné kvapky fungujú na princípe prírodných zložiek, ako je kyselina hyalúronová (Vizik® Pri alergii), ectoin (Vizik® Pri alergii, Vividrin® Ectoin) a výťažky z rastlín (Ocutein® Allergo, Occusept®, Occuflash®). Okrem vyššie menovaných očných kvapiek možno použiť aj očné kvapky na podráždené, svrbiace alebo suché oči. Dobrou voľbou sú produkty Hylo®, Vizik® a Vividrin®, ktoré sú výhodné aj z dôvodu možného dlhšieho používania – od 6 mesiacov do 1 roka po otvorení, navyše bez prídavku konzervačných látok.

Livostin očné kvapky 4 ml

6,90 s DPH

OCUTEIN ALLERGO očné kvapky pri očných alergiách 1×15 ml

7,43 s DPH

VIZIK Očné kvapky Pri alergii 10 ml

6,80 s DPH

Režimové opatrenia

Pri sennej nádche je alfou a omegou okrem pravidelnej a dostatočne skoro začatej terapie aj dodržiavanie režimových opatrení:

  • Snažte sa čo najviac vyhýbať alergénom – alergény môžu spôsobiť alebo zhoršiť príznaky sennej nádchy. Vyhýbajte sa peľu, plesniam, prachu aj zvieracej srsti.
  • Udržujte čisté prostredie – upratujte pravidelne. Vyhýbajte sa kobercom a záclonám, taktiež aj ťažko čistiacim materiálom, ktoré môžu zhromažďovať prach a alergény.
  • Ak ste alergickí na peľ, sledujte peľové predpovede a v čase vysokého výskytu peľu sa snažte zostať vnútri. Vhodné je tiež sledovať peľový kalendár, ktorý informuje o mesiacov s najvyšším výskytom konkrétnych kvitnúcich alergénov.
  • Udržujte čisté prostredie – Udržujte vaše okolie čisté a upratujte pravidelne. Vyhýbajte sa kobercom a ťažko ovládateľným materiálom, ktoré môžu zhromažďovať prach a alergény.
  • Používajte klimatizáciu alebo zvlhčovače vzduchu – vlhkosť a teplota môžu ovplyvniť výskyt a množstvo alergénov.
  • Chodievajte vonku najmä skoro ráno alebo večer, vhodné podmienky sú aj po daždi. Počas veterných suchých dní sa snažte ostať vnútri.
  • Po návšteve vonku si vždy umyte tvár, opláchnite oči, morskou vodou vyčistite nos, osprchujte sa a vymeňte si oblečenie. Všetky tieto opatrenia znižujú dráždenie organizmu peľmi.
  • Vykonávajte pravidelnú fyzickú aktivitu – pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť zlepšiť imunitný systém a znížiť stres, čo môže tiež pomôcť pri senných nádch.
  • Nezabúdajte na pravidelné prehliadky u lekára – citlivosť na alergény sa môže počas života meniť, rovnako aj citlivosť a účinok užívaných liekov. Pravidelne každý rok preto navštívte svojho (imuno)alergológa, nechajte sa vyšetriť a v prípade potreby si nechajte urobiť aj prick test.